X
تبلیغات
رایتل

به وبلاگ آخرین اخبار شبکه های فارسی زبان خوش آمدید. برای بستن این صفحه ، بالا سمت راست را کلیک کنید.پیگیری چرایی قطع فارسی وان در شبکه منو تو - اخبار شبکه های فارسی زبان و غیر فارسی زبان
X
تبلیغات
رایتل
اخبار شبکه های فارسی زبان و غیر فارسی زبان
اسپورت هک 2019


آخرین مطالب منتشر شده وبلاگ 


مرتبه
تاریخ : سه‌شنبه 7 دی 1395


   

پیگیری چرایی قطع فارسی وان در شبکه منو تو

اولین شبکه ماهواره‌ای فارسی‌زبان که اقدام به دوبله برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی می‌کرد، قرار است تعطیل شود.به گزارش مشرق، اولین شبکه ماهواره‌ای فارسی‌زبان که اقدام به دوبله برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی می‌کرد، قرار است تعطیل شود. شبکه «فارسی 1» که تا پیش از آغاز به کار «GEM» عنوان مبتذل‌ترین شبکه فارسی ماهواره‌ای را داشت، به گفته یکی از مجریانش هفته آتی آخرین هفته فعالیتش را پشت سر خواهد گذاشت و تعطیل خواهد شد.


مجری برنامه «چندشنبه‌ها با سینا» شبکه «فارسی1» ، در برنامه جمعه شب خود، خبر از تعطیلی این شبکه ماهواره‌ای داد. وی بدون اینکه دلیل تعطیلی شبکه را بگوید، صرفاً به اینکه هفته بعد آخرین برنامه‌اش را در این شبکه خواهد داشت و شبکه تعطیل خواهد شد، اشاره کرد؛ اشاره‌ای که شاید یک شوخی بانمک با بینندگان این شبکه باشد و شاید هم این شبکه برای همیشه قرار است تعطیل شود!

به غیر از این ادعا، نه وب‌سایت این شبکه تلویزیونی و نه صفحات رسمی‌اش در شبکه‌های اجتماعی اشاره‌ای به تعطیلی قریب‌الوقوع «فارسی1» نداشته و همین موضوع امکان اینکه کل ماجرا یک شوخی باشد را تقویت می‌کند، اما بینندگان «فارسی1» این خبر را جدی گرفته‌اند.


فارسی 1 سعد محسنی، تبعه افغانی‌تبار استرالیا که به مرداک افغانستان شهرت پیدا کرده است، ابتدا در استرالیا با حضور اقوامش وارد کار رسانه شد و در سال 2002 میلادی اقدام به تأسیس یک شبکه رادیویی کرد.

سعد در سال 2003 و بعد از سقوط دولت طالبان در افغانستان حاضر شد و گروه رسانه‌ای «موبی» را تشکیل داد و بعد از آن بود که شبکه‌های مختلف تلویزیونی با مدیریت گروه رسانه‌ای موبی شکل گرفت.

اولین شبکه تلویزیونی سعد محسنی «طلوع» بود که برای افغانستان برنامه پخش می‌کرد. شبکه طلوع بعد از خفقان طالبانی اقدام به پخش فیلم‌ها و برنامه‌هایی کرد که از نظر جامعه مذهبی افغانستان مصداق ترویج فحشا بود.

احمدعلی جبرئیلی، روحانی شیعه در شهر هرات معتقد است شبکه «طلوع» به دنبال فتنه‌انگیزی در این کشور مسلمان است. محسنی سپس شبکه «لمر» را به زبان پشتو راه اندازی و در سال 2008 میلادی در امارات «فارسی1» را تأسیس کرد. هم‌اکنون گروه رسانه‌ای موبی حتی در آفریقا نیز شبکه تلویزیونی راه‌اندازی کرده است.

وب‌سایت شبکه «فارسی1» در معرفی شبکه آورده است: «فارسی1 از اول آگوست 2009 شروع به فعالیت کرده و اولین کانال تلویزیونی است که برای کیفیت برنامه‌های سرگرم‌کننده دوبله شده به فارسی اهمیت خاصی قائل است. کانال تلویزیونی فارسی1 برنامه‌های متفاوتی را از سراسر نقاط جهان مانند امریکا، امریکای جنوبی و آسیا دوبله و پخش می‌کند.»

دوبله‌های اولیه این شبکه به شدت آماتوری و بی‌کیفیت بود، اما صرفاً پخش فیلم و سریال به زبان فارسی بود که «فارسی1» را در مدت کوتاهی به یکی از مشهور‌ترین شبکه‌های ماهواره‌ای در بین فارسی‌زبان‌ها تبدیل کرد. البته اکنون با حضور شبکه «GEM» و استفاده این شبکه از دوبلور‌های داخلی و دوبله‌های حرفه‌ای‌تر، جایگاه «فارسی1» از دست رفته است.


مشکلات مالی عامل تعطیلی!

در بیشتر کامنت‌هایی که مخاطبان «فارسی1» در صفحات اجتماعی این شبکه منتشر کرده‌اند، علت تعطیلی این شبکه مشکلات مالی عنوان شده است. برخی دیگر هم از این متعجبند که چطور یک گروه رسانه‌ای متمول که قادر است چند شبکه را همزمان اداره کند با مشکل مالی روبه‌رو شده و می‌خواهد «فارسی1» را تعطیل کند! جالب است که چند کامنت‌گذار از مدیران این شبکه پرسیده‌اند که چطور یک نفر 30 سال است شبکه تلویزیونی‌اش را سرپا نگه داشته، اما آنها نمی‌توانند!

از نظر این افراد شبکه‌های لس‌آنجلسی به‌رغم مشکلات مالی توانسته‌اند با جذب آگهی و تبلیغات خود را سرپا نگه دارند، ولی شبکه‌ای که پشتیبانی مالی دارد قادر به تأمین هزینه‌هایش نیست!

اگر صرفاً مشکل «فارسی1» باشد، این شبکه اولین تلویزیون ماهواره‌ای فارسی زبان نیست که به خاطر مشکلات مالی تعطیل خواهد شد. پیش از این نیز چند تلویزیون لس‌آنجلس با چنین مشکلی روبه‌رو شده و نتوانسته‌اند حتی با درخواست اعانه و صدقه از بینندگان‌شان به حیات خود ادامه دهند.

جالب است که «فارسی1» مانند «GEM» رابطه نزدیکی با شیخ‌نشینان جنوب خلیج فارس دارد و شاید قطع کمک‌های مالی دولت‌های عربی به این شبکه باعث شده باشد که «فارسی1» قید حضور در جمع ماهواره‌ای‌ها را بزند؛ سرنوشتی که ممکن است گریبان «GEM» را نیز بگیرد و مهم‌تر اینکه شاید اساساً علت تعطیلی احتمالی، مسائل مالی نباشد بلکه علت یا علل دیگری داشته باشد.
طبقه بندی:
ارسال توسط م

قالب وبلاگ